Keskiluokan lompakko

Jussi Pyykkönen
Visiting Fellow, konsultti
LinkedIn X
Suositeltu lähdeviittaus

Pyykkönen, J. (2026). Keskiluokan lompakko – Näin 13 miljardin sopeutus tehdään, EVA Analyysi N:o 163

Näin 13 miljardin sopeutus tehdään

Ladattavat tiedostot

Download: Keskiluokan lompakko
Keskiluokan lompakko

Näin 13 miljardin sopeutus tehdään

Lataa

Lue analyysi kokonaisuudessaan linkin takaa.

Tiivistelmä

  • Seuraavan hallituksen kannattaa tavoitella yhteensä 13 miljardin euron julkisen talouden sopeutuksia. Velkajarrun edellyttämän noin 9 miljardin sopeutuksen lisäksi tarvitaan 4 miljardin varautuminen yllättäviin menotarpeisiin.
  • Keskiluokka kantaa päävastuun sopeutuksista, koska heikoimmassa asemassa olevien suomalaisten tukia on jo leikattu, ja hyvätuloisten verotuksen kiristäminen ei tuota tulosta.
  • 13 miljardin sopeutus on mahdollista neljän vaihtoehtoisen talouspoliittisen linjan pohjalta. Sopeutuksessa voivat painottua yksityistämiset (minimivaltio), leikkaukset (kamreeri), veronkorotukset (maksimivaltio) tai rajut uudistukset (reformisti).
  • Vaikka vaihtoehdot ovat ideologisesti hyvinkin erilaisia, jokaisessa niistä on leikattava eläkkeitä, lisättävä keskiluokan omavastuita ja kohennettava julkisen sektorin tuottavuutta.