Pelotellut pääomat – Viranomaisten arvaamattomuus estää säätiöitä rahoittamasta kasvua
Ladattavat tiedostot
Lataa raportti kokonaisuudessaan tästä.
Tiivistelmä
- Säätiöt ovat Ruotsissa ja Tanskassa merkittäviä kasvuyritysten omistajia ja rahoittajia, mutta Suomessa lainsäädännön tulkinnanvaraisuus, poliittiset riskit ja säätiöiden perinteiset toimintatavat tekevät säätiöistä tarpeettoman varovaisia sijoittajia.
- Verotuskäytäntöä tulee muuttaa siten, etteivät sijoitukset kasvuyhtiöihin johda säätiön verollepanoon. Verohallinnon tulisi linjata, että säätiöiden sijoitustoiminnan valinnat eivät vaikuta arviointiin säätiön yleishyödyllisyydestä ja verovelvollisuudesta.
- Säätiöille pitää antaa mahdollisuus hakea patentti- ja rekisterihallitukselta sitova ennakkoratkaisu säätiölain tulkinnasta.
- Ehdotus lähdeverosta säätiöiden saamille osingoille tulee haudata lopullisesti.
- Suomalaisten säätiöiden tulee ottaa mallia Tanskan ja Ruotsin suurilta säätiöiltä kasvuyrityksiä tukevan ekosysteemin rakentamiseen.
Ruotsissa ja Tanskassa säätiöt ovat merkittäviä kasvuyritysten omistajia ja rahoittajia, mutta Suomessa lainsäädännön tulkinnanvaraisuus, poliittiset riskit ja perinteiset toimintatavat tekevät säätiöistä tarpeettoman varovaisia sijoittajia. Tilanteen korjaamiseksi tarvitaan lainsäädännöllisiä uudistuksia ja selkeämpää viranomaislinjaa.
Valtio-omistuksen lisäämisen ei pidä olla ensisijainen keino kotimaisen omistajuuden vahvistamiseen, vaan päättäjien tulee purkaa esteitä yksityisen pääoman kanavoimiselta kasvuyrityksiin. Säätiöt ovat ulkomailla merkittäviä omistajia kasvuyrityksissä, ja näin tulisi olla Suomessakin
Kolme keskeistä ongelmaa
- Veroriskit ja -kustannukset rajoittavat säätiöiden sijoitustoimintaa. Säätiön sijoitustoiminnan valintojen ei pidä vaikuttaa verokohteluun. Veroesteet säätiöiden sijoituksilta pääomasijoitusrahastoihin tulee purkaa.
- Säätiölain ja säädekirjan tulkinnanvaraisuus johtavat kasvuyrityssijoitusten välttämiseen. Säätiöille tulee säätää mahdollisuus hakea Patentti- ja rekisterihallitukselta sitovaa ennakkoratkaisua säätiölain tulkinnasta.
- Poliittiset riskit heikentävät säätiöiden sijoitusvarmuutta. Aiemmat hallitukset ovat selvittäneet keinoja verottaa säätiöiden sijoitustuottoja, mikä on lisännyt epävarmuutta ja ohjannut sijoituksia ulkomaille. Säätiöiden verotuksen ennakoitavuutta on parannettava ja ehdotus säätiöiden osinkotulojen lähdeverosta haudattava lopullisesti.
Säätiöt voisivat olla merkittäviä ankkuriomistajia
Tanskassa ja Ruotsissa säätiöt toimivat aktiivisina omistajina, jotka sijoittavat pörssiyritysten lisäksi kasvuyrityksiin. Sijoitustoimintansa tuotoilla suurimmat säätiöt rahoittavat tutkimustoimintaa jopa sadoilla miljoonilla euroilla vuodessa.
Kansainvälisesti säätiöt etsivät yhä vaikuttavampia tapoja käyttää asemaansa yhteiseksi hyväksi sekä kartuttaa ja jakaa varallisuuttaan. Suomalaisten säätiöiden tulee ottaa mallia Tanskan ja Ruotsin suurilta säätiöiltä kasvuyrityksiä tukevan ekosysteemin rakentamiseen.
Teollisuuden ja työnantajien keskusliiton (TT-) säätiö on rahoittanut EVAn hanketta, jonka osana analyysi on julkaistu.