---
title: "Apunen/Maliranta Special w/ Ilkka Paananen: Kilpailukyvyn puuttuva lenkki"
url: "https://www.eva.fi/blog/2018/11/23/apunen-maliranta-kilpailukyvyn-puuttuva-lenkki/"
description: "[audio mp3=\"https://www.eva.fi/wp-content/uploads/2025/05/s05e05-23.11.2018-Apunen-Maliranta.mp3\"][/audio] Mitä ohjelmoijapula oikeasti tarkoittaa Suomelle? Miksi koodarit ovat Suomelle supertärkeitä? Ja miten on mahdollista, että ohjelmointialalle ei riitä tekijöitä? Tätä aihetta pohtimaan studioon saapuu Supercellin toimitusjohtaja Ilkka Paananen,..."
type: "podcast"
post_type: "post"
section: "Podcastit"
section_url: "https://www.eva.fi/julkaisut/podcast.md"
language: "fi"
date_published: "2018-11-23"
date_modified: "2025-05-22"
categories:
  - "Julkaisut > Podcastit > Apunen & Maliranta"
audio_url: "https://soundcloud.com/elinkeinoelamanvaltuuskunta/apunenmaliranta-kilpailukyvyn-puuttuva-lenkki"
related:
  - title: "Apunen/Maliranta: Globaalit vapaamatkustajat"
    url: "https://www.eva.fi/blog/2018/11/02/apunen-maliranta-globaalit-vapaamatkustajat/"
  - title: "Apunen/Maliranta: Tyhjää työtä, joutavaa johtamista"
    url: "https://www.eva.fi/blog/2018/10/12/apunen-maliranta-tyhjaa-tyota-joutavaa-johtamista/"
  - title: "Pääomasijoittaja Timo Ahopelto: Koodarivaje uhkaa kuihduttaa Suomen halpatuotantomaaksi – Näin palaamme huipulle"
    url: "https://www.eva.fi/blog/2018/04/06/paaomasijoittaja-timo-ahopelto-koodarivaje-uhkaa-kuihduttaa-suomen-halpatuotantomaaksi-nain-palaamme-huipulle/"
pdf_url: "https://www.eva.fi/wp-content/uploads/2018/04/eva_analyysi_no_62.pdf"
attachments:
  - title: "Nollaksi vai ykköseksi"
    url: "https://www.eva.fi/wp-content/uploads/2018/04/eva_analyysi_no_62.pdf"
    mime: "application/pdf"
image: "https://www.eva.fi/wp-content/uploads/2018/02/apunen_maliranta_podcast_01.jpg"
identifier: "https://www.eva.fi/?p=13992"
publisher: "EVA – Elinkeinoelämän valtuuskunta"
---

# Apunen/Maliranta Special w/ Ilkka Paananen: Kilpailukyvyn puuttuva lenkki

**Published:** 2018-11-23  
**Categories:** Apunen & Maliranta  
**URL:** https://www.eva.fi/blog/2018/11/23/apunen-maliranta-kilpailukyvyn-puuttuva-lenkki/

<https://www.eva.fi/wp-content/uploads/2025/05/s05e05-23.11.2018-Apunen-Maliranta.mp3>Mitä ohjelmoijapula oikeasti tarkoittaa Suomelle? Miksi koodarit ovat Suomelle supertärkeitä? Ja miten on mahdollista, että ohjelmointialalle ei riitä tekijöitä? Tätä aihetta pohtimaan studioon saapuu Supercellin toimitusjohtaja **Ilkka Paananen**, joka yhdessä **Matti Apusen** ja **Mika Malirannan** kanssa maalaa tarkan kuvan siitä, mikä ongelman suuruus on ja millaisia keinoja Suomella on käytettävissään.

Sana-Finlandia-osiossa julistetaan yleisökilpailu: mikä on vuoden törkeimmin kohdeltu sana? Kysymys on siis sanasta, jota käytetään tarkoituksella hyväksi; sanasta joka on täyttä stiiknafuuliaa; sanasta joka on omittu yleisestä käytöstä yhden ryhmän tarkoituksiin. Ehdotuksia kuullaan osoitteessa <palaute@eva.fi> ja parhaat palkitaan satumaisilla palkinnoilla.

Lisäksi kuullaan, millainen keskustelu ekonomistipiireissä syntyi Etlan tuoreesta tutkimuksesta, jossa käsiteltiin kiky-sopimuksen vaikutusta työpaikkojen määrän lisääntymiseen.

---

Linkkejä eli näistä puhuttiin jaksossa:

- HS: [Suomi ei voi voittaa ilman maailman parhaita koodareita](https://www.hs.fi/mielipide/art-2000005867532.html), kirjoittavat Supercellin Paananen, Nokian Siilasmaa ja joukko yritys­johtajia sekä pormestari
- [Etla: Puolet työpaikkojen lisäyksestä politiikan ansiota](https://www.etla.fi/ajankohtaista/etla-puolet-tyopaikkojen-lisayksesta-politiikan-ansiota/)
- Pääomasijoittaja Timo Ahopelto: [Koodarivaje uhkaa kuihduttaa Suomen halpatuotantomaaksi – Näin palaamme huipulle](https://www.eva.fi/blog/2018/04/06/paaomasijoittaja-timo-ahopelto-koodarivaje-uhkaa-kuihduttaa-suomen-halpatuotantomaaksi-nain-palaamme-huipulle/) ja EVA Analyysi [Nollaksi vai ykköseksi](https://www.eva.fi/wp-content/uploads/2018/04/eva_analyysi_no_62.pdf)
- William Kerrin kirja [The Gift of Global Talent: How Migration Shapes Business, Economy & Society](https://www.hbs.edu/managing-the-future-of-work/research/Pages/global-talent.aspx)

---

**Mitä mieltä olit jaksosta? Lähetä palautetta *Selvästi parempi Apunen & Maliranta* -podcastista: <palaute@eva.fi>**