---
title: "Apunen: Putoavatko pojat kokonaan kyydistä, Jari Sinkkonen?"
url: "https://www.eva.fi/blog/2017/12/15/apunen-podcast-putoavatko-pojat-kyydista-jari-sinkkonen/"
description: "https://open.spotify.com/episode/5CjovdWUUr7yG1CeD9eJpw?si=f205c4bbb7414e86 Miksi pojat ovat niin ahtaassa raossa? Ovatko pojat väärän tasa-arvokäsityksen uhreja? Tarvitaanko poikien pelastusohjelma? Ymmärtävätkö vanhemmat ja koulu roolinsa kasvatuksessa? Entä mikä on pelien merkitys? Matti Apusen kanssa poikien..."
type: "podcast"
post_type: "post"
section: "Podcastit"
section_url: "https://www.eva.fi/julkaisut/podcast.md"
language: "fi"
date_published: "2017-12-15"
date_modified: "2025-04-10"
categories:
  - "Julkaisut > Podcastit > EVA Virkku"
authors:
  - name: "Mikko Laakso"
audio_url: "https://soundcloud.com/elinkeinoelamanvaltuuskunta/apunen-putoavatko-pojat-kokonaan-kyydista-jari-sinkkonen"
image: "https://www.eva.fi/wp-content/uploads/2017/05/apunen-podcast-16x9.jpg"
identifier: "https://www.eva.fi/?p=11614"
publisher: "EVA – Elinkeinoelämän valtuuskunta"
---

# Apunen: Putoavatko pojat kokonaan kyydistä, Jari Sinkkonen?

**Published:** 2017-12-15  
**Categories:** EVA Virkku  
**URL:** https://www.eva.fi/blog/2017/12/15/apunen-podcast-putoavatko-pojat-kyydista-jari-sinkkonen/

[Ole hyvä ja hyväksy kaikki evästeet,](javascript:Cookiebot.renew()) jotta voit käyttää tätä sisältöä.

Miksi pojat ovat niin ahtaassa raossa? Ovatko pojat väärän tasa-arvokäsityksen uhreja? Tarvitaanko poikien pelastusohjelma? Ymmärtävätkö vanhemmat ja koulu roolinsa kasvatuksessa? Entä mikä on pelien merkitys? **Matti Apusen** kanssa poikien ahdingosta, kasvatuksesta sekä vanhempien ja koulun roolista keskustelemassa lastenpsykiatri, dosentti **Jari Sinkkonen**.

---

Keskustelun lopuksi molemmat tiivistivät 140 merkkiin vinkkinsä jaksoon aiheesta. Kumman sinä twiittaisit?

Jari Sinkkosen twiitti: [“Nopeimmin poikia auttaisi, jos me unohtaisimme yhteiskunnalliset ideologiat ja katsoisimme niitä poikia avoimin silmin.”](https://twitter.com/intent/tweet?url=http%3A%2F%2Fwww.eva.fi%2Fblog%2F2017%2F12%2F15%2Fapunen-podcast-putoavatko-pojat-kyydista-jari-sinkkonen&text=%22Nopeimmin%20poikia%20auttaisi%2C%20jos%20me%20unohtaisimme%20yhteiskunnalliset%20ideologiat%20ja%20katsoisimme%20niitä%20poikia%20avoimin%20silmin.%22&hashtags=apunen)

Matti Apusen twiitti: [”Nopeimmin poikia auttaisi se, että aina kun lähdetään hoitamaan lapsen ongelmaa, varmistetaan, että myös vanhempien asenne on kohdallaan.”](https://twitter.com/intent/tweet?url=http%3A%2F%2Fwww.eva.fi%2Fblog%2F2017%2F12%2F15%2Fapunen-podcast-putoavatko-pojat-kyydista-jari-sinkkonen&text=%22Nopeimmin%20poikia%20auttaisi%20se%2C%20että%20aina%20kun%20lähdetään%20hoitamaan%20lapsen%20ongelmaa%2C%20varmistetaan%2C%20että%20myös%20vanhempien%20asenne%20on%20kohdallaan.%22&hashtags=apunen)

---

Sinkkosen kirjasuositukset:

- Jari Sinkkonen – [Pienistä pojista kunnon miehiä](https://www.goodreads.com/book/show/17226752-pienist-pojista-kunnon-miehi)
- Jari Sinkkonen – [Elämäni poikana](https://www.goodreads.com/book/show/6233445-el-m-ni-poikana)
- Frances E. Jensen, Amy Ellis Nutt – [The Teenage Brain](https://www.goodreads.com/book/show/18964642-the-teenage-brain)

Sekä sävellyssuositus:

Huilisti **Ybeem Kimin** tulkinta [Carl Philipp Emanuel Bachin konsertosta viululle ja huilulle D-mollissa](https://www.youtube.com/watch?v=XwZV0RdIXp0)