---
title: "EVA Analyysi laittomista lakoista julkaistaan 2.11. – Ilmoittaudu julkaisutilaisuuteen"
url: "https://www.eva.fi/blog/2016/10/24/eva-analyysi-laittomista-lakoista-julkaistaan-2-11-ilmoittaudu-julkaisutilaisuuteen/"
description: "Suomessa järjestetään laittomia lakkoja huomattavasti enemmän kuin Ruotsissa. Miten Ruotsissa on päästy eroon laittomista lakoista? Mitä Suomi voi oppia Ruotsin työmarkkinoiden toiminnasta? Ilmoittaudu EVA Analyysin \"Suomen tauti - Keskitetty palkkamalli,..."
type: "news"
post_type: "post"
section: "Uutiset"
section_url: "https://www.eva.fi/uutiset.md"
language: "fi"
date_published: "2016-10-24"
date_modified: "2017-07-07"
categories:
  - "Uutiset"
tags:
  - "Työ"
  - "lakot"
image: "https://www.eva.fi/wp-content/uploads/2016/10/Lakko_art.jpg"
identifier: "https://www.eva.fi/?p=7262"
publisher: "EVA – Elinkeinoelämän valtuuskunta"
---

# EVA Analyysi laittomista lakoista julkaistaan 2.11. – Ilmoittaudu julkaisutilaisuuteen

**Published:** 2016-10-24  
**Categories:** Uutiset  
**Tags:** lakot, Työ  
**URL:** https://www.eva.fi/blog/2016/10/24/eva-analyysi-laittomista-lakoista-julkaistaan-2-11-ilmoittaudu-julkaisutilaisuuteen/

Suomessa järjestetään laittomia lakkoja huomattavasti enemmän kuin Ruotsissa. Miten Ruotsissa on päästy eroon laittomista lakoista? Mitä Suomi voi oppia Ruotsin työmarkkinoiden toiminnasta? Ilmoittaudu EVA Analyysin ”Suomen tauti – Keskitetty palkkamalli, ammattiliittojen kilpailu ja heikko lainkuuliaisuus ovat lietsoneet laittomia lakkoja” julkaisutilaisuuteen.

Julkaisutilaisuus järjestetään **keskiviikkona 2.11. klo 8.30-9.30**
 Paikka: **Hotelli Kämpin Peilisali** (Kluuvikatu 2, 2.krs, Helsinki)

Ruotsissa laittomat lakot pystyttiin kitkemään miltei kokonaan 1990-luvulla, kun palkkamalli uudistettiin niin sanotuksi teollisuussopimukseksi. Suomi on nyt samankaltaisessa tilanteessa, kun palkanmuodostukseen suunnitellaan uutta Suomen mallia.

Lakoista ja työmarkkinoista ovat paikalla keskustelemassa toimitusjohtaja **Jyri Häkämies** (EK) ja puheenjohtaja **Jarkko Eloranta** (SAK).

Analyysin on kirjoittanut työelämätutkija Henrik Malm Lindberg Ruotsin elinkeinoelämän tutkimuslaitos Ratiosta.

Tilaisuudessa on klo 8.00 alkava kahvitarjoilu.

Osallistuminen vaatii ennakkoilmoittautumista.

Ilmoittautua voit [tästä](http://www.eva.fi/laittomatlakot/).

Lämpimästi tervetuloa!

Mikäli sinulla on kysymyksiä analyysiin tai julkaisutilaisuuteen liittyen, ota yhteyttä EVAn viestintäpäällikkö Johanna Sipolaan (etunimi.sukunimi@eva.fi tai 050 352 1172).